Mart 25, 2010

yakadan başlamalı, pembe, modelli yelek kazak süveter, 6 aylık - 1 yaş bebek için yakadan başlamalı yelek nasıl yapılır

elimde kalan ip vardı. bir bebişe hediye edebilirim diye işe koyuldum. ve sonuç. bitmiş halini görünce benim çok hoşuma gitti.
bu model yakadan başlanıyor.

4,5 no şişle ördüm.
64ilmekle başla. 3 sıra haroşa ör.
her iki kenardan 6 ilmek haroşa devam edecek buna dikkat ederek sonraki sıralarda
1. sıra : 14 ilmek ör(6 sı haroşa diğerleri düz) - 1 dola - 1 düz - 1 dola -5 düz- 1 dola - 1 düz-1 dola-22 düz - 1 dola - 1 düz - 1 dola - 5 düz- 1 dola -1düz - 1 dola - 14 ilmek ör(kenardaki 6 ilmek haroşa için) ---bu şekilde bir sırada 8 ilmek artmış oldu. diğer sıralarda da 8 arttırma yapacaksınız ancak dolamalar (arttırmalar) 1 önceki dolanan ilmekten önceki ilmekde yapılacak. dönüş sıraları ters örülecek. bu şekilde 4 delik oluşunca arttırmalar en başta tek bıraktığımız (ilk deliklerin ortasında kalan) ilmeğin takip ettiği ilmeğe denk gelecek şekilde ayarlanacak. böylece 4 tane v şekli elde ettiğinizde 3 sıra daha haroşa örün sonra kollar için kenardan itibaren 30 ilmek ördükten sonra 40 ilmek kesin. 54 ilmek örün. sonraki 40 ilmeği de kesin. geri kalan ilmekleride örün. dönüş sırasında koltuk altlarından birinde 1 diğerinde 2 ilmek arttırma yapın.

beldeki model için:1. sıra:
6 düz(kenar)- 1 düz- ip öne alınarak 3 ilmek örmeden al- ipi arkaya geçir 1 düz ör- ip önde 3 ilmek örmeden al- ip arkada 1 düz ör-- bu şekilde devam edin 1 düzle sıra bitmeli.
2.sıra: kenarlar haroşa geri kalan ilmekler ters.
3. sıra: haroşadan sonra 2 düz- 1düz(daha önceden önde bıraktığımız ip ile birlikte örülecek) - 3 düz - sonra önde kalan iple birlikte 1 düz- 3 düz ... bu şekilde devam edecek sondaki 2 düz ile bitmeli.
4. sıra: haroşadan sonra hepsi ters
5. sıra: kutucukların oluşması için bu sefer daha önce yaptığımız işi kaydırıyoruz. haroşadan sonra ipi öne al 2 ilmek örmeden al. ipi tekrar arkaya al ve 1 düz ör sonra tekrar ipi öne al 3 örmeden al. ipi arkaya al 1 düz ör bu şekilde devam et. diğer işlemler aynı arka kısım tamamen ters örülüyor.(kenarlar hariç).


bu şekilde 6,5 kutu oluşunca 5 sıra haroşa ile işi bitiriyoruz. ilik yerlerini her 10 haroşada bir açtım. kolay gelsin.


5 yorum:

 1. ben sizin tarfinizle yaptım yelekten ,çook teşekkürler anlatımınız için ,devamını bekleriz:))

  YanıtlaSil
 2. bende yakadan örmek istemişimdir hep ama bilmediğim için zor geldi,bu akşam bizin anlattıklarınızı takip ederek denicem,bakalım nasıl bi sonuç çıkacak ortaya

  YanıtlaSil
 3. elinize sağlık yelek güzel olmuş sevgiler

  YanıtlaSil
 4. bende başladım dün çok güzel oluyor... teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 5. Cok tesekkür ederim yelegi bende yapiyorum cok güzel oluyor,baska yeleklerde bekleriz sagolun.

  YanıtlaSil